Vi som arbetar på Norrskenskliniken – OMI Nordmaling AB, har utbildning inom Klinisk Ortopedisk medicin /OMI och McKenzie/Mekanisk Diagnostik & Terapi (MDT) som en grund, vi har även Examen inom Ultraljudsdiagnostik.
Vidare har vi utbildning inom:
Medicinsk Laserterapi
Stötvågsterapi
Massageterapi
OMT (steg 1),
Träningsterapi
-
Peter Löfgren
leg sjukgymnast och ägare av Norrskenskliniken – Ortopedisk Medicin i Nordmaling AB. Han har sin bakgrund som massageterapeut. Har genomgått utbildningssystemet inom Ortopedisk Medicin/OMI och är särskilt intresserad av fotens problem och hur vi kan återfå vår funktion i fötterna.
OMI basic
Ultraljudsdiagnostik, examen
Laserterapi
Stötvågsterapi
OMT (steg 1),
Massageterapeut, Svenska Hälsoteamet
Träningsterapi
-
Pernilla Nylander
leg Fysioterapeut Pernilla Nylander
- Pernilla arbetade tidigare på Umeå Fot & Fysio. Har genomgått McKenzie A-kurs (Ländryggsproblematik) och har också fått internutbildning på kliniken inom stora delar av det ortopedmedicinska systemet (OMI)
- Pernilla brinner för rörelse och träning
- Just nu är Pernilla mammaledig och istället jobbar leg.fysioterapeut Cajsa Gider som vikarie
-
Sandra Westermark
– är sjukgymnastassistent hos oss och är den person som du får prata med när du ringer till oss. Hon sköter även städningen och andra administrativa uppgifter.
- Sandra håller i våra gruppträningar som rygg gympa, artrosträning och vattengympa.
- Sandra är delägare, med sin man Jens, i Victory Gym där hon även har andra träningsgrupper så som yoga och spinning m.m..